Turistika

Týchto 50 značených trás Liptova má dĺžku viac ako 14 000km. 

Ďumbier a Chopok z Lúčok

Ďumbier je s výškou 2043 m n.m. najvyšším vrcholom Nízkych Tatier. Výstup na vrchol však nepatrí medzi najnáročnejšie. Trasa je plynulá, doplnená o úžasné výhľady na obe strany Nízkych Tatier. Liptov, Spiš, Horehronie, Západné a Vysoké Tatry či Slovenské rudohorie sú ako na dlani.

Náučný chodník Prosiecka a Kvačianska dolina

Prosiecka a Kvačianska dolina patria medzi najnavštevovanejšie lokality letnej turistiky v Liptove. Pre svoju nenáročnosť sú obľúbené hlavne u rodín s deťmi. Turistická trasa v tejto lokalite je, okrem mlynov Oblazy, vodopádu či drevených rozhľadní, doplnená aj o náučný chodník. Nenáročná poldenná túra dvoma zaujímavými dolinami v Chočských vrchoch. Začiatok aj koniec túry je v obci Prosiek, ktorá sa nachádza severne od vodnej nádrže Liptovská Mara.

Baranec zo Žiarskej doliny

Baranec (2184 m n.m.) je vrch vynímajúci sa nad Liptovským Mikulášom. Spolu s Kriváňom je dominantnou súčasťou panorámy mesta a neodškriepiteľne patrí aj medzi jeden z najnavštevovanejších vrcholov Západných Tatier a celého Liptova. Jedným z dôvodov je aj skutočnosť, že trasa na Baranec môže byť okruhom, doplneným o zastávku na Žiarskej chate.

Veľký Choč

Veľký Choč (1611 m n.m.) je jedinečný kopec, ktorý je vďaka svojej polohe a výške veľmi dobrým výhľadovým bodom. Ponúka ďaleké panoramatické výhľady na všetky svetové strany. Vychutnáte si z neho netradičný pohľad na Západné Tatry a Liptov budete mať celý ako na dlani. Výstup na Veľký Choč je zaujímavý aj preto, že sa naň dá dostať z viacerých východiskových bodov. Túry sú možné z Valaskej Dubovej, Lúčok, Jasenovej, ale aj Vyšného Kubína.

Sivý vrch z Bobroveckej doliny

Sivý vrch (1805 m n.m.) je súčasťou Západných Tatier, pričom je dostupný ako z oblasti Hút, tak z Bobrovca. Túra naň nepatrí medzi najnáročnejšie, no rozhodne je jednou z najkrajších. Hlavne výhľady na Liptov a Oravu stoja zato.

Prechádzka k symbolickému cintorínu s rozhľadňou Ostredok až k Demänovskej jaskyni

Ľahkou prechádzkou z Bielej Púte po žltej turistickej značke popri hoteli Ostredok a popri rozhľadni Ostredok ponúkajúcej úžasný výhľad na hrebeň a Demänovskú dolinu sa dostanete až k Symbolickému cintorínu obetí Nízkych Tatier, Demänovskej Jaskyni a spať rovnakou trasou.

Babky a Červenec z Boborovca

Cieľom je vrchol Babiek (1566 mn.m.), ktorý síce nepatrí medzi tie najvyššie, no tým že je vysunutý mimo hlavného hrebeňa, ponúka výhľady na Liptovskú kotlinu, Nízke Tatry, Chočské vrchy a na východ do doliny Parichvost. Svahy Babiek sú trávnaté, s riedkym lesom, čo je pre lyžovanie ideálne. 

Siná a Bôry z Demänovskej doliny

Siná a Bôry sú bezpochyby prírodným klenotom Demänovskej doliny. Táto túra je pomerne dlhá a vedie po žltej značke od Demänovskej jaskyne slobody na Sinú (1560) a Bôry (1888) na vrchol Poľana (1890), ktorý sa nachádza v hlavnom hrebeni Nízkych Tatier. Ďalej cez Tri vody do Jasnej, odkiaľ sa dá pokračovať žltou naspäť k Demänovskej jaskyni slobody alebo si môžete tento úsek skrátiť linkovým autobusom.